Usługi - statystyki
Usługi stanowią trzon gospodarki UE. Obejmują one wiele różnych sektorów, takich jak usługi transportowe, usługi telekomunikacyjne, usługi profesjonalne, usługi finansowe, usługi pocztowe i kurierskie, usługi detaliczne i dystrybucyjne, usługi w zakresie ochrony środowiska i turystyka.
Handel usługami stanowi ponad jedną trzecią łącznej wartości handlu towarami i usługami w UE. W ostatnim dziesięcioleciu rośnie znaczenie handlu usługami dla gospodarki UE, w tym jego znaczenie w odniesieniu do handlu towarami.
W 2023 r. wartość eksportu usług z UE wyniosła 1 427 mld EUR (+1,6 % w porównaniu z 2022 r.), natomiast import usług wyniósł 1 274 mld EUR (+4,1 % w porównaniu z 2022 r.). Dzięki temu UE jest największym na świecie eksporterem i importerem usług, a jej udział w światowym handlu usługami wynosi około 25 %.
W 2023 r. 5 głównych miejsc przeznaczenia dla wywozu usług z UE było
- Stany Zjednoczone (22,3%)
- Wielka Brytania (19,6%)
- Szwajcaria (10,8%)
- Chiny (4,1%)
- Japonia (2,6%)
W 2023 r. głównymi sektorami usług wywożonymi z UE były:
- pozostałe usługi biznesowe - tj. usługi badawczo-rozwojowe, usługi doradztwa zawodowego i zarządzania oraz usługi techniczne, handlowe i inne usługi biznesowe (23,9%)
- usługi telekomunikacyjne, informatyczne i informacyjne (20,7%)
- usługi transportowe (17,2%)
- usługi turystyczne (12,6%)
- usługi finansowe (7,1%)
Dla porównania całkowity wywóz produktów rolno-spożywczych z UE w 2023 r. wyniósł 228,6 mld EUR, czyli nieco mniej niż wywóz usług transportowych z UE.
UE jest największym inwestorem na świecie. Usługi stanowią ponad 70 % bezpośrednich inwestycji zagranicznych UE za granicą.
Statystyki dotyczące międzynarodowego handlu usługami przedstawione na tej stronie pochodzą z Eurostatu i rejestrują transakcje dotyczące usług, które mają miejsce między rezydentami państw członkowskich UE a rezydentami z państw trzecich.
Statystyki te przedstawiają wartości pieniężne według rodzaju usługi i kraju partnerskiego, w oparciu o transakcje zarejestrowane w bilansie płatniczym danego kraju.
Dalsze dane statystyczne dotyczące międzynarodowego handlu usługami można znaleźć pod następującymi linkami:
- przegląd rocznego unijnego handlu usługami w podziale na partnerów i sektory (źródło: Eurostat BOP_ITS)
- Przeglądaj więcej informacji na temat statystyk dotyczących handlu usługami
- zajrzyj do bazy danych zawierającej statystyki dotyczące handlu usługami
- przyjrzenie się różnicom w handlu usługami w poszczególnych państwach członkowskich
- zapoznanie się z metodologią stosowaną do tworzenia statystyk